9. ΝΕΑ
  10. VIDEOS
Κυριακή, 19 Μαΐου 2024

Περιοδικό Βυθός : Εξοπλισμός

Καταγράφονται οι εταιρίες που προμηθεύουν τον εξοπλισμό για πραγματοποίηση του αγαπημένου μας σπορ. Είναι χωρισμένες σε δύο κατηγορίες. Τις εταιρίες ελληνικών συμφερόντων που παράγουν καταδυτικό εξοπλισμό και τις εταιρίες που εισάγουν και διανέμουν στην Ελλάδα προϊόντα του εξωτερικού.

AIDA Hellas - Pool Games 2019.

Χρήστος Παπαδόπουλος Αντιπρόεδρος AIDA Hellas - (Άρθρο ΔΣ)

• Αρθρογράφος: Natex Media
  • Αριθμός προβολών: 13091
  • 0 Σχόλια

Με τον καθιερωμένο πλέον αγώνα της AIDA HELLAS έληξε η φετινή αγωνιστική χρονιά για την ελεύθερη κατάδυση στον χώρο της πισίνας.

Ο αγώνας διεξήχθη στο δημοτικό κολυμβητήριο του Αλίμου σε πισίνα μήκους 50 μέτρων στις 12 Μαίου με απόλυτη επιτυχία, τόσο οργανωτικά όσο και σε επίπεδο συμμετοχών, αφού οι αθλητές ξεπέρασαν τους 50 από όλη την χώρα.

Οι κατηγορίες από φέτος έγιναν 4, την Στατική Άπνοια (STA), την Δυναμική Άπνοια χωρίς πέδιλα (DNF), την Δυναμική Άπνοια με μονοπέδιλο (DYN Monofin) και την Δυναμική Άπνοια με διπλά πέδιλα (DYN bifins), αφού η τελευταία, βάσει των κανονισμών της AIDA International, αποτελεί πλέον ξεχωριστό άθλημα.

Ο αγώνας άνοιξε με την Στατική Άπνοια (STA), σύμφωνα με την οποία ο δύτης κρατάει την αναπνοή του για όσο το δυνατόν περισσότερο χρόνο μπορεί ακίνητος στην επιφάνεια της πισίνας.

Στις γυναίκες της κατηγορίας το χάλκινο μετάλλιο με χρόνο 4.59 κατέκτησε η Fayrouz El Mehdawi, το αργυρό η Κοραλία Βουρλιώτη με 5.10 ενώ με χρόνο 6.07 και νέο πανελλήνιο ρεκόρ η Άλκηστις Βουράκη πήρε την πρώτη θέση και το χρύσο.Να σημειωθεί ότι το επίπεδο επιδόσεων εχει ανέβει αισθητά τα τελευταία χρόνια. Στους άντρες την τρίτη θέση κατέλαβε ο Άγγελος Γρίβας με 6.29. Τον ακολούθησε ο Άρης Ιωαννίδης με 6.39 και την δεύτερη θέση και την πρωτιά πήρε ο Χρήστος Καρέλος με 6.46.

Την Στατική Άπνοια διαδέχθηκε η Δυναμική Άπνοια με μονοπέδιλο (DYN Monofin), η διάνυση δηλαδή της μεγαλύτερης δυνατής απόστασης της πισίνας με την χρήση του μονοπέδιλου.

Η τρίτη θέση της κατηγορίας στις γυναίκες κατακτήθηκε από την Ελένη Ακριτοπούλου με 117 μέτρα, η δεύτερη από την Αφροδίτη Κούμη με 120 μέτρα και η πρώτη από την Άλκηστη Βουράκη με επίδοση 128 μέτρα. Στους άντρες τις τρεις πρώτες θέσεις στην κατηγορία κατέλαβαν οι, Γιώργος Μητρόπουλος με 184 μέτρα, Άρης Ιωαννίδης με 186 μέτρα και με επίδοση 211 μέτρων ο Χρήστος Παπαδόπουλος βρέθηκε πρώτος στην κατάταξη.

Τρίτο και προτελευταίο αγώνισμα ήταν η Δυναμική Άπνοια χωρίς πέδιλα (DNF), όπου ο αθλητής διανύει την μεγαλύτερη δυνατή απόσταση της πισίνας με μία ανάσα χωρίς την χρήση κάποιου προωθητικού εξοπλισμού.

Τρίτη, με επίδοση 64 μέτρων, ήταν η Κατερίνα Τοπούζογλου και δεύτερη η Σταυρούλα Κοντορούση με 75 μέτρα. Την πρωτιά του αγωνίσματος κατέκτησε στις γυναίκες η Αφροδίτη Κούμη με 82 μέτρα. Στους άντρες, ο Δημήτρης Κούμουλος βρέθηκε στη τρίτη θέση με 119 μέτρα, κάτω από τον Θωμά Θωμαίδη με 132 μέτρα. Τα 136 μέτρα έφεραν τον Άρη Ιωαννίδη να καταλαμβάνει την πρώτη θέση στην κατηγορία.

Η αυλαία του αγώνα έπεσε με τελευταίο αγώνισμα την καινούρια κατηγορία Δυναμικής Άπνοιας, αυτής με διπλά πέδιλα. Εδώ ο αγωνιζόμενος κολυμπάει κατά μήκος της πισίνας με την χρήση των διπλών πέδιλων.

Η Άλκηστις Βουράκη κατέλαβε το χάλκινο μετάλλιο με επίδοση 125 μέτρα, η Fayrouz El Mehdawi την ακολούθησε με 135 μέτρα, ενώ στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Μερόπη Αδαμοπούλου με επίδοση 150 μέτρων, επίδοση που αποτελεί πλέον πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία. Τρίτος στην κατάταξη, στους άντρες, με 142 μέτρα βρέθηκε ο Γιώργος Μητσέας και δεύτερος ο Ανδρέας Φαρμάκης με 150 μέτρα. Επίσης πανελλήνιο ρεκόρ στους άντρες αποτέλεσαν και τα 187 μέτρα που διάνυσε ο Τony Helm που κατέλαβε και την πρώτη θέση στην κατηγορία.

Το Δ.Σ της AIDA HELLAS θα ήθελε να ευχαριστήσει όλους όσους βοήθησαν να στεφθεί με επιτυχία η διοργάνωση, τις κοπέλες στην γραμματεία, τους δύτες ασφαλείας, τους κριτές, τον γιατρό του αγώνα, τους ανθρώπους πίσω απο τις κάμερες, τους φωτογράφους και το δημοτικό κολυμβητήριο του Αλίμου, καθώς και τους χορηγούς του αγώνα G&Sea και Kartelias&Co, τον δωροθέτη του αγώνα Apostolidis Dive, για τα πέδιλα που έδωσε στους νικητές της κατηγορίας DYN Bifins και την εταιρεία Blue Hunter για τα μπλουζάκια της διοργάνωσης.

Ο σύλλογος της AIDA HELLAS αποτελεί σημείο αναφοράς για την Ελεύθερη Κατάδυση, αφού για 17η συνεχόμενη χρονιά διοργανώνει αγώνα πισίνας, προωθώντας έτσι έμπρακτα το άθλημα στη χώρα, με στόχο την διάδοσή της σε όλο και μεγαλύτερο κομμάτι κόσμου.

Επόμενη αθλητική συνάντηση του συλλόγου θα είναι ο αγώνας βάθους στον κόλπο της Καλαμάτας, διάρκειας τριών ημερών από τις 20 εώς τις 22 Σεπτεμβρίου. Σας περίμενουμε όλους έκει!